Revenio Group Oyj on suomalainen terveysteknologiayhtiö, joka on erikoistunut silmien diagnostiikkaan. Yhtiö tunnetaan erityisesti iCare-brändin silmänpaineen mittauslaitteista, ja sen osakkeella käydään kauppaa Nasdaq Helsingissä tunnuksella REG1V. Vuonna 2026 yhtiön tarina muuttui merkittävästi historian suurimman yrityskaupan myötä.
Tämä sivu esittelee Revenion liiketoiminnan, tuotteet, vuoden 2026 Visionix-yrityskaupan, viimeisimmät tunnusluvut ja osakkeeseen liittyvät riskit. Teksti on yleistä tietoa yhtiöstä, ei sijoitussuositus eikä kehotus ostaa tai myydä osaketta.
Pikafaktat
- Yhtiö: Revenio Group Oyj
- Pörssitunnus: REG1V (Nasdaq Helsinki)
- Toimiala: silmädiagnostiikka / terveysteknologia
- Brändi: iCare
- Pääkonttori: Vantaa, Suomi
- Toimitusjohtaja: Jouni Toijala
- Liikevaihto 2025: 109,7 M€ (+6,0 %)
- Liiketulos 2025: 25,4 M€ (23,2 %)
- Suurin tapahtuma 2026: Visionix-yritysosto (noin 290 M€ yritysarvo)
- Osinko tilikaudelta 2025: ei osinkoa (hallituksen ehdotus)
Mitä Revenio tekee?
Revenio kehittää ja myy laitteita ja ohjelmistoja silmäsairauksien diagnosointiin ja seurantaan. Sen tuotteet auttavat havaitsemaan ja seuraamaan muun muassa glaukoomaa eli silmänpainetautia, diabeettista retinopatiaa (diabeteksen aiheuttamaa verkkokalvon vauriota) ja silmänpohjan ikärappeumaa.
Yhtiön juuret ovat patentoidussa kimmoketonometriassa. Se on menetelmä, jossa iCare-tonometri mittaa silmänpaineen nopeasti ja kivuttomasti ilman puudutusta tai ilmapuhallusta pienen kosketusanturin avulla. Tämä helppokäyttöisyys on ollut yhtiön keskeinen kilpailuetu. Sittemmin Revenio on laajentunut tonometreista myös silmänpohjan kuvantamiseen, perimetriaan (näkökentän tutkimukseen) ja ohjelmistoihin, joten se on nykyään laajemman silmädiagnostiikan toimittaja.
Yhtiön pääkonttori sijaitsee Vantaalla ja toimitusjohtajana toimii Jouni Toijala. Ajantasaiset yhtiö- ja sijoittajatiedot löytyvät Revenio Groupin sijoittajasivuilta.
Tuotteet (iCare)
Revenion tuotteet myydään iCare-brändin alla, ja ne jakautuvat karkeasti neljään ryhmään. Kattavan tuoteluettelon löytää iCaren virallisilta tuotesivuilta.
| Alue | Esimerkkituotteet | Käyttötarkoitus |
|---|---|---|
| Tonometrit | iCare IC200, IC100, HOME2 | Silmänpaineen mittaus (myös kotona) |
| Silmänpohjan kuvantaminen | iCare EIDON, DRSplus | Sairauksien havaitseminen kuvista |
| Perimetria | iCare MAIA | Näkökentän tutkimus |
| Ohjelmistot ja tekoäly | iCare ILLUME, RetCAD | Datan hallinta ja tekoälyseulonta |
Merkittävä osa liiketoiminnan vakaudesta tulee jatkuvasta liikevaihdosta eli ohjelmistolisensseistä, huoltosopimuksista ja kertakäyttöisten antureiden myynnistä. Tämä muodostaa jo lähes kolmanneksen liikevaihdosta ja tekee kassavirrasta ennustettavampaa laitemyynnin rinnalla.
iCare HOME2 ja kotiseuranta
Yksi Revenion kiinnostavista kasvualueista on kotona tapahtuva silmänpaineen seuranta iCare HOME2 -laitteella. Se antaa lääkärille tietoa silmänpaineen vuorokausivaihtelusta, jota ei havaita satunnaisilla klinikkakäynneillä. Kotiseuranta sopii etäterveydenhuollon laajempaan kehityssuuntaan ja voi myös lisätä kertakäyttöisten antureiden myyntiä. Kyseessä on kuitenkin vielä kehittyvä markkina, jonka koko ja kasvuvauhti eivät ole varmoja.
Visionix-yrityskauppa 2026
Vuoden 2026 merkittävin tapahtuma oli Revenion historian suurin yritysosto. Huhtikuussa 2026 Revenio allekirjoitti sopimuksen ranskalaisen LT International SAS:n ostamisesta. Yhtiö on Visionix International -konsernin emoyhtiö, ja Visionix on kansainvälinen silmäterveyden ratkaisutoimittaja, jonka tuotteisiin kuuluu diagnostiikkaa, refraktiolaitteita, OCT-kuvantamista (silmän kerroskuvausta) sekä optikko- ja ohjelmistoratkaisuja.
Kaupan keskeiset ehdot:
- Yritysarvo noin 290 miljoonaa euroa (velaton ja kassaton peruste).
- Myyjille maksettava kauppahinta noin 250 miljoonaa euroa, josta 55,7 miljoonaa euroa maksettiin 2 485 797 uutena Revenion osakkeena.
- Visionix on yhdistelty osaksi Revenion lukuja kesäkuusta 2026 alkaen.
- Visionixin liikevaihto vuonna 2025 oli noin 143 miljoonaa euroa, mutta sen kannattavuus (käyttökate noin 11–12 % liikevaihdosta) on selvästi Reveniota matalampi, mikä laimentaa konsernin kokonaiskannattavuutta.
Yhdistyneestä yhtiöstä tulee yksi silmäterveyden markkinan johtavista toimijoista: yhteenlaskettu liikevaihto on yli 250 miljoonaa euroa, oikaistu käyttökate noin 48 miljoonaa euroa ja henkilöstöä yli 800. Revenio tavoittelee yli 20 miljoonan euron käyttökatehyötyä synergioista vuoden 2029 loppuun mennessä.
Rahoitus muuttaa Revenion taserakennetta olennaisesti. Kauppa rahoitetaan kassavaroilla, Nordean järjestämällä noin 130 miljoonan euron lainalla ja 80 miljoonan euron siltarahoituksella sekä noin 80 miljoonan euron täysimääräisesti taatulla merkintäoikeusannilla, josta Revenion hallitus päätti 21.9.2026. Aiemmin käytännössä velaton yhtiö muuttui näin selvästi velkaiseksi: kaupan jälkeen nettovelka nousi arviolta noin 200 miljoonaan euroon ja nettovelan suhde käyttökatteeseen noin nelinkertaiseksi. Analyytikkojen näkemyksiä kaupasta ja arvostuksesta seuraa esimerkiksi Inderesin Revenio Group -yhtiösivu.
Taloudellinen kehitys
Revenio on ollut poikkeuksellisen kannattava yhtiö toimialallaan. Alla varmennetut luvut; tarkemmat tiedot löytyvät yhtiön tilinpäätöstiedotteesta 2025.
Tilikausi 2024: liikevaihto 103,5 miljoonaa euroa ja liiketulos 25,0 miljoonaa euroa.
Tilikausi 2025: liikevaihto 109,7 miljoonaa euroa, kasvua 6,0 % raportoituna ja 9,1 % valuuttakurssivaikutuksella oikaistuna. Liiketulos oli 25,4 miljoonaa euroa eli noin 23,2 % liikevaihdosta; kertaluonteisilla erillä oikaistu liiketulos oli 26,5 miljoonaa euroa (24,2 %). Käyttökate oli 29,9 miljoonaa euroa (27,3 %).
Alkuvuosi 2026 (H1): liikevaihto kasvoi 66,6 miljoonaan euroon (+26,6 %, valuuttaoikaistuna +28,8 %), kun Visionix alkoi näkyä luvuissa kesäkuusta alkaen. Toisen neljänneksen liikevaihto oli 39,3 miljoonaa euroa (+48,1 %).
USD/EUR-valuuttakurssien muutokset painoivat liikevaihtoa ja tulosta vuonna 2025: valuuttaoikaistu kasvu (9,1 %) oli selvästi raportoitua (6,0 %) vahvempi, mikä kuvaa dollarin heikkenemisen negatiivista vaikutusta.
Tunnusluvut
| Mittari | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Liikevaihto | 103,5 M€ | 109,7 M€ (+6,0 %) |
| Liikevaihto, valuuttaoikaistu kasvu | — | +9,1 % |
| Liiketulos | 25,0 M€ | 25,4 M€ (23,2 %) |
| Oikaistu liiketulos | 26,0 M€ (25,1 %) | 26,5 M€ (24,2 %) |
| Käyttökate (EBITDA) | — | 29,9 M€ (27,3 %) |
| Osinko / osake | 0,40 € | ei osinkoa (ehdotus) |
Alkuvuonna 2026 (H1) liikevaihto oli 66,6 M€ (+26,6 %), kun Visionix yhdisteltiin konserniin kesäkuusta 2026 alkaen. Lähde: Revenio Group, tilinpäätöstiedote 2025 ja puolivuosikatsaus 2026.
Osinko
Revenio korotti osinkoaan useana vuonna peräkkäin, joskin osinkotuottoprosentti pysyi matalana, koska osake oli arvostettu korkealle. Tilikaudelta 2023 osinko oli 0,38 euroa ja tilikaudelta 2024 0,40 euroa (maksettu huhtikuussa 2025).
Tilikaudelta 2025 tilanne muuttui: hallitus esitti, ettei osinkoa makseta. Taustalla on Visionix-yrityskauppa ja taseen vahvistaminen, sillä velkaantumisen kasvaessa yhtiö priorisoi lainojen lyhentämistä osingonjaon sijaan. Varsinainen yhtiökokous, joka oli alun perin tarkoitus pitää 15.4.2026, siirrettiin pidettäväksi 12.5.2026. Revenio ei siis ole ensisijaisesti osinko-osake, vaan sen tuotto-odotus perustuu pääosin kasvuun ja arvonnousuun.
Osingonjaon ja luovutusvoittojen verotuksesta kannattaa lukea erikseen: koostimme käytännön tietoa osinkokalenteriin 2026, ja osakkeiden myynnin verotuksesta on oma oppaansa. Virallinen ohjeistus löytyy Verohallinnon sijoitusten verotus -sivulta.
Arvostus ja osakkeen luonne
Revenion osake on perinteisesti ollut arvostettu korkealle (korkea P/E-luku eli hinta suhteessa tulokseen) verrattuna Helsingin pörssin keskiarvoon. Tätä on perusteltu yhtiön laadulla: korkealla kannattavuudella, vahvalla markkina-asemalla ja jatkuvan liikevaihdon osuudella.
Vuonna 2026 osakkeen luonne kuitenkin muuttui. Visionix-kaupan myötä konsernin kannattavuus laimeni, velkaantuminen kasvoi ja tulossa oleva merkintäoikeusanti laimentaa vanhojen omistajien osuutta. Osakekurssi laski vuoden 2026 aikana selvästi: syksyllä 2026 osake noteerattiin noin 11–12 euron tasolla, kun 52 viikon huippu oli lähellä 29:ää euroa. Markkina-arvo oli syksyllä 2026 suuruusluokaltaan noin 300 miljoonan euron tienoilla, mutta luku muuttuu annin ja kurssin mukana.
Yksittäiset kurssi- ja arvostusluvut vanhenevat nopeasti, joten tarkista aina ajantasainen tilanne live-lähteistä. Reaaliaikaisia noteerauksia voit seurata osakekurssit-sivulta, ja osakkeen voi ostaa esimerkiksi Nordnet-palvelun kautta.
Markkina-asema ja kilpailu
Revenio toimii maailmanlaajuisilla silmädiagnostiikan markkinoilla, joilla on sekä suuria monialayhtiöitä että erikoistuneita toimijoita. Visionix-kaupan jälkeen Revenio nousi selvästi aiempaa kokoluokkaa suuremmaksi toimijaksi. Keskeisiä vertailukohtia ovat muun muassa:
| Yhtiö | Painopiste silmäterveydessä |
|---|---|
| Revenio (iCare) | Tonometria, silmänpohjan kuvantaminen, perimetria, ohjelmistot |
| Carl Zeiss Meditec | Oftalmologian laitteet, OCT-kuvantaminen |
| Topcon | Silmänpohjakuvantaminen ja OCT |
| Nidek | Diagnostiikka ja refraktio |
| Alcon | Silmäkirurgia ja -hoito |
| Haag-Streit | Silmätutkimuksen laitteet |
Suomalaisia terveysteknologian ja tekoälyn yhdistäviä pörssiyhtiöitä voi vertailla myös laajemmin; samankaltaista teknologiaa lääketieteelliseen kuvantamiseen kehittää esimerkiksi Aiforia.
Markkinaa tukevat pitkän aikavälin tekijät
Revenion liiketoimintaa tukee useita pitkän aikavälin kehityssuuntia, jotka lisäävät silmädiagnostiikan kysyntää:
- Väestön ikääntyminen. Silmäsairaudet, kuten glaukooma, yleistyvät iän myötä.
- Elintapasairaudet. Diabeteksen yleistyminen kasvattaa diabeettisen retinopatian seulonnan tarvetta.
- Terveydenhuollon tehostaminen ja digitalisaatio. Helppokäyttöiset laitteet ja etäseuranta voivat vähentää klinikkakäyntien tarvetta ja tehostaa hoitoa.
Nämä ovat rakenteellisia tekijöitä, mutta ne eivät poista yhtiöön liittyviä riskejä tai takaa tiettyä kasvuvauhtia.
Riskit
Revenioon ja sen osakkeeseen liittyy useita riskitekijöitä, joista osa korostui vuoden 2026 yrityskaupan myötä:
- Velkaantuminen ja integraatio. Visionix-kauppa nosti nettovelan aiemmasta käytännössä nollasta merkittävälle tasolle. Integraation onnistuminen ja luvattujen synergioiden toteutuminen ovat epävarmoja.
- Annin laimennus. Noin 80 miljoonan euron merkintäoikeusanti laimentaa vanhojen osakkeenomistajien suhteellista osuutta.
- Kannattavuuden laimeneminen. Visionixin matalampi kate laskee konsernin keskimääräistä kannattavuutta ainakin lyhyellä aikavälillä.
- Korkea arvostus. Osakkeen hinnoittelu on edellyttänyt kasvun ja kannattavuuden jatkumista; pettymykset voivat laskea kurssia voimakkaasti.
- Valuuttariski. Suuri osa myynnistä on dollarimääräistä, joten USD/EUR-kurssi vaikuttaa merkittävästi raportoituun tulokseen.
- Kilpailu ja teknologinen murros. Uusi menetelmä voi haastaa kimmoketeknologian tai kilpailu voi kiristyä.
- Sääntely. Lääkinnällisten laitteiden ja ohjelmistojen myyntiluvat (esimerkiksi FDA-prosessit) voivat viivästyä tai tuoda kustannuksia.
Vastuuvapauslauseke
Tämä sivu on luonteeltaan yleistä tietoa Revenio Group Oyj:stä ja sen osakkeesta. Se ei ole sijoitussuositus, sijoitusneuvontaa eikä kehotus ostaa tai myydä osaketta, emmekä toimi taloudellisina neuvonantajina. Yhtiötä koskevat luvut perustuvat julkaistuihin tietoihin ja voivat muuttua. Revenion osake on arvostettu korkealle, mikä tekee siitä herkän pettymyksille, suuri osa myynnistä on dollarimääräistä (valuuttariski), ja vuoden 2026 yrityskauppa kasvatti velkaantumista olennaisesti. Sivun sisältämät tiedot lääkinnällisistä laitteista eivät ole terveydenhoidollista neuvontaa. Sijoittamiseen liittyy aina riski pääoman menettämisestä, eikä historiallinen kehitys tai aiempi osinko ole tae tulevasta. Tee sijoituspäätökset oman tilanteesi ja tarvittaessa asiantuntijan avustuksella ja tarkista ajantasaiset tiedot yhtiön virallisista lähteistä.
Jos rahapelaaminen tai sijoittaminen aiheuttaa huolta tai taloudellista haittaa, apua saa näistä palveluista: Peluuri, Peliklinikka ja THL – Rahapelaaminen.
Lähteet
Usein kysytyt kysymykset (FAQ)
Mikä yhtiö Revenio on?
Revenio Group on suomalainen terveysteknologiayhtiö, joka valmistaa silmädiagnostiikan laitteita ja ohjelmistoja iCare-brändin alla. Osake on listattu Nasdaq Helsinkiin tunnuksella REG1V ja pääkonttori sijaitsee Vantaalla.
Mikä on Visionix-yrityskauppa?
Revenio sopi huhtikuussa 2026 ostavansa Visionix International -konsernin emoyhtiön noin 290 miljoonan euron yritysarvolla. Kauppa lähes kaksinkertaistaa konsernin liikevaihdon, mutta kasvattaa velkaa ja laskee keskimääräistä kannattavuutta. Visionix yhdisteltiin Revenioon kesäkuusta 2026.
Maksaako Revenio osinkoa?
Tilikaudelta 2024 osinko oli 0,40 euroa (2023: 0,38 euroa). Tilikaudelta 2025 hallitus esitti, ettei osinkoa makseta, koska yhtiö vahvistaa tasettaan yrityskaupan jälkeen. Osinkotuotto on aiemminkin ollut matala.
Miksi Revenion osakekurssi laski vuonna 2026?
Kurssia painoivat Visionix-kaupan tuoma velkaantuminen, noin 80 miljoonan euron merkintäoikeusannin laimennusvaikutus sekä konsernin kannattavuuden lasku lyhyellä aikavälillä. Yksittäiset kurssiluvut kannattaa aina tarkistaa live-lähteestä.
Miten valuuttakurssit vaikuttavat Revenioon?
Suuri osa myynnistä on dollareissa. Dollarin vahvistuminen euroon nähden parantaa raportoitua tulosta ja heikkeneminen heikentää sitä. Vuonna 2025 dollarin heikkeneminen painoi liikevaihtoa ja tulosta.


